Narcismus
„Tohle není o mně, že ne?!“
zděsila se klientka, když jí oči padly na text o narcistické poruše osobnosti v knize, kterou jsem jí podala.
„No…..uvidíme, třeba ne, třeba jo…“ odpověděla jsem.
Vyděšení se změnilo v překvapení.
Narcistická – to zní sobecky a bezohledně a určitě to jsou ti zlí a arogantní…. a ono je to přitom celé i trošičku jinak.
NARCISMUS – jeho podstatným aspektem je nepřítomnost sebepřijetí, sebeúcty a zájmu o sebe. Je to narušené prožívání vlastní identity a hodnoty.
Když někdo nebo něco naruší pocit vlastní hodnoty tohoto člověka, nedokáže si sám ztracený pocit vlastní hodnoty vrátit.
Nevidí-li se člověk jako zajímavý, musí ze sebe zajímavého dělat.
Ztráta sebeakceptace se kompenzuje určitou velkorysostí v postojích, gestech, v nepřiměřených očekáváních. Tito lidé musí být skvělí, výjímeční, obdivuhodní, velkolepí a mimořádní.
Bohužel, tento postoj přinese často jen další zklamání, protože je to póza.
A přitom netouží po ničem jiném víc než po sebepotvrzení a uznání od druhých a jsou zcela absolutně odkázáni na přijetí a zájem.
Těmto lidem chybí schopnost vcítit se do druhých a nepřetržitě se zabývají sami sebou a tím se stává, že ve skutečnosti nejsou schopni plně přijímat uznání od ostatních.
Takže za normálních okolností je to tak, že narcističtí lidé vidí sebe samé jako velkolepé a trpí tím, že svět není schopen jejich velikost správně chápat.
A přitom uvnitř se plíží deprese a prázdnota (možná i z neprojeveného vzteku a zklamání) a nevědomý strach z opuštění, protože přece s nikým tak špatným nikdo nikdy nemůže vydržet.
A vlastní hodnota se krčí kdesi v koutku a doufá, že ji konečně její majitel objeví a projeví o ni zájem.
A pro tuto stezku odvahy do sklepení vlastní duše se musí rozhodnout každý sám.
A já jsem ráda,že můžu být průvodkyní na těchto cestách.